20130929_143755

CZAS NA ROZWÓJ – CZYLI CO PRZE(Y)CHODZI Z WIEKIEM

Rozwój to bardziej optymistyczna wersja słowa „przemijanie”. Szczególnie widać tę zależność, kiedy wychowuje się swoje dziecko. Aby ocalić w pamięci najważniejsze etapy życia małego człowieka, utrwalamy jak najwięcej chwil na zdjęciach, odrysowujemy rączkę, robimy odcisk małych stópek, zaklejamy w kopercie pierwszy ścięty kosmyk włosów. Z sentymentem patrzymy na pierwsze śpioszki, a w szafie schowane są już za małe buciki. Upływ czasu wzrusza. To nieustanny balans między tym, co jeszcze wczoraj było codziennością, a dziś oddane zostało w ramiona przeszłości. Przechodzimy różne etapy, które już nigdy nie wrócą, bo stanowią trampolinę do dalszego wzrostu. Gdy zaczniesz raczkować, nie chcesz już pełzać. Gdy zaczniesz chodzić, nie chcesz już raczkować. Gdy zaczniesz mówić, nie chcesz już gaworzyć. I to jest w życiu piękne! Dzięki przemijaniu dokonuje się nasz zaprogramowany genetycznie rozwój.

Jednak czas to nie jedyny czynnik sprawiający, że wzrastamy. Byłoby to zbyt proste… Mimo to warto pamiętać, że bez upływu czasu, tkwilibyśmy stale w tym samym punkcie. Każdy okres życia to konkretne szanse, obowiązki, plany, marzenia, sytuacje, osoby, po spotkaniu których stajemy się ulepszonymi wersjami siebie. Tkwi tu tylko jeden mały haczyk – poszczególne etapy życia dane są nam tylko raz. Wszelkie starania, by nadrobić utracone szanse, przepuszczone okazje sprzed lat, to jak próba zjedzenia roztopionych lodów. Dzieciństwo, dojrzewanie, młodość, dojrzałość, starość. Każdy etap ma swój smak…

Co przechodzi i co przychodzi z wiekiem?

  • Doświadczanie / Doświadczenie

Eksperyment to działanie polegające na doświadczaniu, obserwacji, wynikiem czego są wyciągnięte wnioski. Im jesteśmy młodsi, tym większa w nas chęć eksperymentowania na życiu i na samym sobie. Tak zdobywa się doświadczenie, które z wiekiem zastępuje potrzebę doświadczania.

  • Odwaga / Rozwaga

Bezpośrednio z potrzebą zdobywania doświadczenia wiąże się postawa odwagi. Domeną młodości jest brak strachu, a może bardziej skuteczne pokonywanie i omijanie strachu. Czy wiek wzmaga lęk? Niekoniecznie. Wraz z upływem lat odwaga przeobraża się w rozwagę. Choć ogranicza ona spontaniczne działania, pozwala tym samym na dokonanie właściwego oglądu, kiedy warto ryzykować, a kiedy odpuścić.

  • Hałas / Cisza

Dziecko musi się wypłakać i wykrzyczeć. Młodość musi się wyszaleć. Im jesteśmy starsi, tym większa potrzeba harmonii, spokoju, zwolnienia tempa życia, ciszy zewnętrznej, aby usłyszeć samego siebie.

  • Ekspresja / Impresja

Hałas to stylizacja ekspresji. Cisza to delikatny makijaż impresji. Z wiekiem stajemy się coraz bogatsi wewnętrznie i niknie potrzeba wykrzyczenia, kim się jest. Szpan jest dobry wśród nastolatków. Wraz z wiekiem powinna w nas wzrastać samoświadomość i poczucie własnej wartości. Młodość jest ekshibicjonistyczna. Z wiekiem stajemy się bardziej skryci, bo dbamy o naszą osobistą strefę przeżyć, uczuć i emocji.

  • Grupa / Relacja

Od okresu przedszkolnego (czy niekiedy nawet żłobka) do końca edukacji wpisani jesteśmy w grupę rówieśniczą, która determinuje nasz rozwój społeczny. Niekiedy wręcz zubaża go z powodu braku zróżnicowania wiekowego, a co za tym idzie – braku wymiany doświadczeń właściwych dla poszczególnych etapów życia. Z pewnością pamiętamy ze swojego dzieciństwa to poczucie przepaści wiekowej między nami, gdy byliśmy uczniami klasy pierwszej, a trzecioklasistami. Czy później w szkole średniej – „koty” i maturzyści. A przecież to zaledwie 2-3 lata różnicy… Im jesteśmy starsi, tym bardziej doceniamy wartość obcowania z ludźmi w różnym wieku – różnorodność to bogactwo wymiany doświadczeń, myśli, poglądów. Z wiekiem wycofujemy się powoli z istnienia w grupie na rzecz budowania głębokich relacji indywidualnych.

Pewne francuskie przysłowie autorstwa Henriego Estienne’a głosi: „Gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”. Jaki z tego wniosek? Czas jest naszym sprzymierzeńcem – nie wrogiem. Pozwala wzrastać.

Przemijanie to rozwój!

Agata Babicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *