20160908_163729

ŚLADOWE ILOŚCI – CZYLI POSTAW NA MAŁE KROKI

Siedmiomilowe buty nie istnieją… To zła wiadomość. A dobra jest taka, że i tak na nic by się nam nie zdały – w za dużych butach nie idzie się dalej, a jedynie się z nich wypada…

A teraz meritum sprawy. Jeśli chcemy gdzieś dojść, coś osiągnąć, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest metoda małych kroków, zakorzeniona w idei KAIZEN (jap. Kai – zmiana, Zen – dobrze). Zakłada ona nieustanny proces doskonalenia, który dokonuje się nie poprzez działania rewolucyjne, ale niewielkie czynności, prowadzące nas do wielkich zmian przy małym wysiłku.

Jeśli zastosujesz zasadę małych kroków w drodze do dowolnego celu (czy to zmiana pracy, czy rzucenie palenia, zmiana nawyków żywieniowych, a może zmiana trybu życia), uchronisz się przed efektem przytłoczenia wielką zmianą, która miałaby dokonać się natychmiast. Łatwiej wyjść ze strefy komfortu krok po kroku i przenosić się „na nowe” w określonym przedziale czasu w ramach zachodzącego procesu, niż burzyć swoje dotychczasowe życie po to, żeby poukładać je od zera.

Dzięki metodzie małych kroków nie będziesz startować z poziomu zera. Zaczniesz od początku… A robiąc krok po kroczku nawet nie zorientujesz się, kiedy pozostawiłeś za sobą tak wiele śladów. Być może wyznaczasz właśnie światu nowy kierunek. Kto wie…?

Agata Babicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *