20160908_163729

ŚLADOWE ILOŚCI – CZYLI POSTAW NA MAŁE KROKI

Siedmiomilowe buty nie istnieją… To zła wiadomość. A dobra jest taka, że i tak na nic by się nam nie zdały – w za dużych butach nie idzie się dalej, a jedynie się z nich wypada…

A teraz meritum sprawy. Jeśli chcemy gdzieś dojść, coś osiągnąć, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest metoda małych kroków, zakorzeniona w idei KAIZEN (jap. Kai – zmiana, Zen – dobrze). Zakłada ona nieustanny proces doskonalenia, który dokonuje się nie poprzez działania rewolucyjne, ale niewielkie czynności, prowadzące nas do wielkich zmian przy małym wysiłku.

Jeśli zastosujesz zasadę małych kroków w drodze do dowolnego celu (czy to zmiana pracy, czy rzucenie palenia, zmiana nawyków żywieniowych, a może zmiana trybu życia), uchronisz się przed efektem przytłoczenia wielką zmianą, która miałaby dokonać się natychmiast. Łatwiej wyjść ze strefy komfortu krok po kroku i przenosić się „na nowe” w określonym przedziale czasu w ramach zachodzącego procesu, niż burzyć swoje dotychczasowe życie po to, żeby poukładać je od zera.

Dzięki metodzie małych kroków nie będziesz startować z poziomu zera. Zaczniesz od początku… A robiąc krok po kroczku nawet nie zorientujesz się, kiedy pozostawiłeś za sobą tak wiele śladów. Być może wyznaczasz właśnie światu nowy kierunek. Kto wie…?

Agata Babicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *