69369691_2362087723899295_5138523985608179712_n

RODZICE IDĄ DO PRZEDSZKOLA, CZYLI ADAPTACJA BEZ CENZURY

RODZICE W PRZEDSZKOLU?

Nie oszukujmy się… Do przedszkola nie idą tylko nasze DZIECI, ale etap ten zaczynamy również my… RODZICE. Czasem wydaje się, że to właśnie MY jesteśmy bardziej przejęci, bo obok realnych obaw, jak nasze dzieci poradzą sobie przede wszystkim z ROZŁĄKĄ, pojawia się multum scenariuszy w oparciu o „fakty autentyczne” z życia znajomych, sąsiadów czy z filmów… Ale… Wyróżnia je to, że nie stanowią oddzielnych epizodów, lecz kumulują się w naszych głowach jak nieszczęścia z puszki Pandory, jakby wszystko co zdarzyło się innym w ramach życia przedszkolnego, miało stać się naszym doświadczeniem i to na pewno już w pierwszym dniu…

Spokojnie, to „TYLKO” przedszkole…

Możecie odetchnąć z ulgą, bo przecież nie wchodzicie do gry w systemie chybił -trafił. Zanim podjęliście decyzję o TYM właśnie przedszkolu, pytaliście, badaliście, chodziliście na dni otwarte, sięgaliście opinii znajomych.

ZAGROŻENIE!

Dobrze wiemy, że kiedy dziecko idzie do przedszkola, niebezpiecznie cała uwaga skupia się na… DZIECKU… A tymczasem…

UWAGA!

Skup się na sobie RODZICU! Nie! To nie egocentrym! Jeśli dobrze przygotujesz SIEBIE do przedszkola, TWOJE DZIECKO wejdzie w etap przedszkolny dużo łatwiej, niż Ci się teraz wydaje!

W ramach akcji ADAPTACJA, w ostatnim miesiącu prowadziłam autorskie warsztaty „Idziemy do przedszkola – o adaptacji przedszkolnej w praktyce”. Co prawda w tym sezonie zakończyłam już spotkania dla rodziców face to face, ale w tych decydujących dla wszystkich nowych PRZEDSZKOLAKÓW dniach, chcę dać WAM – RODZICOM wirtualnie, a jednak realne wsparcie za pomocą kluczowych wskazówek adaptacyjnych.

WYPRAWKA DLA RODZICÓW

 1. Przygotuj emocjonalnie i racjonalnie samego siebie na nowy etap w Waszym życiu!
  (Daj sobie chwilę…, Zaakceptuj…, Nikt nie podważa faktu, że jesteś dorosły…, No dobra…, Wypłacz się w poduszkę…, Tak, tak…, Rodzic nie jest z kamienia…., Masz prawo do swoich emocji i uczuć…, Może chcesz porozmawiać z kimś, kto ma ten etap za sobą?…., Zdobądź wiedzę o procesie adaptacji…, Uff…, Wiedza ułatwia praktykę…,  Odetchnij już z ulgą…, Jesteś gotowy! Przechodzimy dalej!).
 2. Spakuj z dzieckiem wyprawkę dzień wcześniej.
 3. Opowiadaj dziecku, jak będzie wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu (wykorzystaj temat w zabawie czy też czytając książki).
 4. Zadbaj o spokojny poranek.
 5. Podaruj dziecku swój spokój, cierpliwość i uśmiech.
 6. Przygotuj wcześniej dziecko do tego, jak będzie wyglądać rozstanie.
 7. Obiecaj, że zawsze wrócisz.
 8. Wróć zawsze o tej porze, którą obiecałeś (wg miary czasu przedszkolnego, tj. po obiedzie, po leżakowaniu, po podwieczorku).
 9. Bądź rodzicem, który wspiera, a nie rodzicem, który sam wymaga wsparcia.
 10. Uczcijcie wspólnie Wasz wielki dzień!

Dzieci idą do przedszkola… To przełomowe wydarzenie w ich życiu społecznym i emocjonalnym! Możemy uczynić ten dzień łatwiejszym poprzez wzmocnienie pozytywne lub zepsuć, jeśli nie przygotujemy rodzicielskiej wyprawki…

Wszyscy gotowi? No to idziemy do przedszkola!

Agata Babicz

Więcej o przedszkolnych emocjach tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *