arora-1753759_960_720

ZAZDROŚĆ WYZWOLONA I SIOSTRA RYWALIZACJA, CZYLI DOBRY START

Rywalizacja i Zazdrość są jak dwie kobiety, które mogą się wzajemnie zniszczyć lub wzajemnie motywować i w pełnej dyplomacji, która z czasem może przerodzić się w przyjaźń, przyczynić się do własnego rozwoju.

Codziennie docierają do nas informacje o czyichś sukcesach. W tym tygodniu najbardziej skupieni byliśmy wokół sukcesu Olgi Tokarczuk. To nie nasz osobisty Nobel, a jednak jest radość. Kto zazdrości? Tylko Ci, którzy stanęli w tej samej dyscyplinie, którzy grali w tej samej grze i Ci, którzy wiedzą, że mogliby być dalej, gdyby… im się chciało…

Podobnie jest z naszą Zazdrością i Rywalizacją. Kiedy dowiemy się o kimś ze swojego środowiska, że osiągnął sukces w dziedzinie, która jest nam tak odległa jak gwiazdozbiory, nie odczuwamy zazdrości. Taka informacja nie wywołuje u nas skrajnych emocji ani frustracji. Z reguły jest neutralna jak „zapychacze” w telewizyjnych wiadomościach. Dlaczego tak się dzieje? Bo to nie nasz rywal. Nie startujemy w tym samym wyścigu.

Kiedy natomiast widzimy, że ktoś idzie „naszą ścieżką”, Zazdrość i Rywalizacja przypominają relację sióstr Balladyny i Aliny z dramatu Słowackiego. Zazdrość na początku boli, a chorobliwa zazdrość zabija wewnętrznie. Możemy jej się bezwiednie poddać, tym samym zakładając sobie mentalne kajdanki i utknąć w miejscu. Ale… Możemy też oswoić wewnętrzną Zazdrość i uczynić z niej Zazdrość wyzwalającą. Zazdrość pozytywną. Zazdrość zdrową. Taką, która pozwala na motywującą Rywalizację fair play. Zazdrość, która uwalnia, powoduje ruch z naszej strony.

Jak pozytywnie skorzystać z  Zazdrości?

  1. Przede wszystkim nie neguj jej obecności.
  2. Przyjrzyj się, co tak mocno Cię dotknęło w czyimś sukcesie? Czy chodzi tu naprawdę o drugą osobę, czy o Ciebie, bo wiesz, że Ty też masz w sobie wszystko, aby osiągnąć to, co właśnie zdobył ktoś obok Ciebie.  A jednak czymś się różnicie… Stopniem odwagi i determinacji.
  3. Nie daj się jej sparaliżować. Niech Zazdrość Cię motywuje, inspiruje, dodaje odwagi, bo skoro ktoś może, to Ty też!

A co z siostrą Zazdrości, czyli Rywalizacją?

Gdy już oswoisz Zazdrość, Rywalizacja będzie siłą napędową, a nie siłą niszczącą.

Ale przede wszystkim to Ty nosisz w sobie siłę. Siłę do rozwoju. Siłę do życia. Siłę do zmian. Siłę, o której zapomniałeś, że ją masz i dopiero pozytywna Zazdrość przypomniała Ci o jej istnieniu. Twój ruch…

Agata Babicz

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *